Biały ekran w urządzeniach Tytera, Retevis itp. – video

Problem znany chyba od samego początku istnienia alternatywnego oprogramowania dla modeli Tyt MD 380/390 oraz Retevis RT 3.Niby takie nic ale potrafi utrudnić albo nawet uniemożliwić przeprowadzenie łączności szczególnie w terenie. Ciekawy materiał video (ang.) dotyczący tego problemu.

73

SQ9PG
Upgrade kontaktów MD 9600

Warto być na czasie i zorientowanym kto i czym po DMR-rze śmiga. A zatem, kable do portów, radia w rękę i wgrywamy 🙂 Najnowsze kontakty dla SP do pobrania i korzystania.

SQ9PG Paweł
Aktywacja Krzesanicy – SOTA

Przy pięknej majowej pogodzie nie da się usiedzieć w mieście. Tatry są jak magnes – tym bardziej że czasem widać je nawet z Krakowa.

Więc szybko wrzuciłem do plecaka moje radiowe zabawki i skoro świt pomykałem na południe znaną chyba wszystkim „zakopianką”. Gdy udało się zaparkować w miejscu gdzie opłata nie boli aż tak bardzo – ruszyłem w góry!

Wszystko było pięknie i wspaniale… do momentu gdy uświadomiłem sobie że jestem już za daleko aby myśleć o zawróceniu na parking. A to z powodu nadmiernego pośpiechu, dzięki któremu radio DMR-owe zostało w samochodzie. Pomyślałem więc, że dzisiaj będzie klasycznie i FM-owo. I tak właśnie było.

A warunki –  jak na fotkach. 🙂

Tym razem miłą niespodzianką była łączność z kolegą SQ5WJ. Przy mojej mocy 5W i antenie LPDA raporty były w okolicach 53 – 54.

Na koniec rodzynka w postaci krótkiego filmu.
Aktywacja BABIEJ GÓRY – SOTA

Długi weekend majowy w tegorocznym wydaniu nie pozwalał na bierne siedzenie w domowym zaciszu.  A więc… poszedłem na Babią Górę zobaczyć co i jak słychać i widać ze szczytu „Królowej Beskidów” 😀

Jak widać powyżej – warunki pogodowe dopisały a i korespondentów na 2m było baaaardzo dużo. Od jakiegoś czasu staram się rozpropagować modulacje cyfrowe (DMR) w programie SOTA, i jeśli tylko warunki na to pozwalają to aktywacja zawsze przebiega w taki sposób:

  • 145.550 MHz – FM
  • 433.500 MHz – FM
  • 433.450 MHz – DMR (CC1, TS1).

Póki co nie mam zbyt wielu korespondentów w modzie DMR, a szkoda bo jest to ciekawa i w miarę nowa sprawa. Zapraszam i zachęcam posiadaczy TRX-ów DMR-owych aby zaprogramować w swoim radiu taką częstotliwość:

433.450 MHz – DMR (CC1, TS1)

Podczas dotychczasowych aktywacji SOTA w modzie DMR z Babiej Góry udało się bez większych kłopotów zrobić łączność ze stacjami z Opola,  Częstochowy, Tarnowa i oczywiście Krakowa.
Szczyty, które udało się w pełni aktywować w programie SOTA w modzie DMR to:

  • Babia Góra (Beskidy Zachodnie),
  • Mogielica (Beskid Wyspowy),
  • Krzesanica (Tatry).

Karta QSL
Karta QSL
Majowy upgrade kontaktów dla MD 9600 !

Po dłuuuuuuugiej przerwie nadszedł czas na majowy upgrade kontaktów dla MD 9600 !

Chociaż nie jestem już użytkownikiem tego niezwykłego radia, to postanowiłem nie zarzucać tematu aktualizacji kontaktów. A zatem nowa porcja danych w formacie *.csv dla naszego Tyt MD 9600 gotowa do pobrania!

Ponieważ nie mam możliwości sprawdzenia poprawności wyświetlania danych – proszę o zgłaszanie mi błędów.

Nowości w tej dziedzinie możliwe są dzięki koledze Andrzejowi SQ9JDO .