Excel fail! i co dalej?

Temat znany od momentu, gdy światło dzienne ujrzały nowe wersje firmware-u i narzędzia do programowania MD-9600, czyli CPS-a w wersji 1.21. excel fail

Żartobliwie można powiedzieć że programiści w Chinach przyczynili się do kolejnego podziału w świecie: na tych u których wszystko śmiga aż miło, i na tych, co oblizują się smakiem widząc takie screeny: excel fail

A wszystko to ponieważ przy próbie załadowania pliku z kontaktami, CPS odpowiada: Excel fail!

Temat ciekawy i intrygujący bo niby dlaczego u mnie działa, a u kolegów „z za miedzy” w SP7 już nie?
Po krótkim rozpytywaniu się tu i ówdzie, od kolegi krótkofalowca z Kanady otrzymałem taką oto odpowiedź:

Obecny CPS i Firmware ma nową funkcję o nazwie "Write Contacts". Można zaimportować plik CSV i zapisać go w obszarze pamięci, używanym wcześniej przez funkcję REC audio. Jest to całkowicie oddzielne od zwykłych "Kontaktów", których używamy do połączeń prywatnych i grupowych.
Jednak przy tworzeniu tej nowej funkcji, wykorzystywany był Excel/VBA*. Prawdopodobnie, aby sprawdzić / wyczyścić zaimportowany plik CSV. 
Nie ma większego znaczenia jakim programem utworzymy plik z kontaktami (.cvs). Funkcja importu "Write Contacts" najpierw próbuje uzyskać dostęp do Excel/VBA do pracy z importem.
Jeśli nie znajdzie programu Excel, nie powiedzie się szukanie, zgłasza komunikat "Excel fail". W moim przypadku Excel jest stary, Office 2000, więc otrzymuję komunikat "Member not Found", co oznacza, że ​​program próbował czegoś z Excelem, ale nic nie zadziałało.
Rozwiązaniem jest, aby programiści TYT zapewnili funkcję importu "Write Contacts" bez użycia Excela...

Zatem, nie pozostaje nam nic innego jak czekać nowej wersji CPS-a i liczyć na to, że będzie tylko lepiej 😀 . Oczekiwanie może umilić nam ta pioseneczka:

pozdrawiam

Paweł SQ9PG


* Visual Basic for Applications (VBA) – język programowania oparty na Visual Basicu (VB) zaimplementowany w aplikacjach pakietu Microsoft Office oraz kilku innych, jak na przykład AutoCAD i WordPerfect.

foto: pixabay.com

One comment

 1. Dziś stała się ciekawa rzecz.
  Radio: MD-9600, laptop DELL Windows XP 32.
  Problem: Excell Fail podczas próby importu bazy danych kontaktów z całego świata. Zastosowane leczenie: liczne próby wgrania za pomocą komputera z Excellem, bez Excella, z Open Officem. Cały czas: Excell Fail.
  Do dzisiaj.
  Podszedłem do radia z komputerem z Windows 7 64 bity.
  1. Ze strony AmateurRadio.digital zassałem aktualną bazę kontaktów z całego świata tj. ponad 91.000. W opcjach zaznaczyłem Include header i wersja Alternate.
  2. Bardzo ważne! Wcześniej nie zgrałem Codepluga z radia, w ogóle nie połączyłem się z radiem programowo, tylko kablem. Wprowadziło to pewien element stresu.
  3. Potem standardowa procedura wgrywania bazy .csv i ku mojemu zdziwieniu sukces, ale mały. Baza się wgrała ale radio zostało wyczyszczone z kontaktów, RX grup, czego więcej – nie sprawdzałem bo mi ciśnienie skoczyło.
  Na całe szczęście dzień wcześniej, podczas poprzednich prób zgrałem wszystko z radia.
  Wgrałem więc zachowanego codepluga, wskazałem w menu żeby czytało z csv i VOILA !!! Wszystko śmiga aż miło.
  Czy to windows 7, czy wgrywanie „na ostro” bez wcześniejszego łączenia się radiem, bez READ – nie wiem. Spróbuj iść moim śladem. Może Excell Fail to już historia.
  73 Krzysiek SQ7FSO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top
Skip to content