Excel fail! i co dalej?

image_pdfimage_print

Temat znany od momentu, gdy światło dzienne ujrzały nowe wersje firmware-u i narzędzia do programowania MD-9600, czyli CPS-a w wersji 1.21. excel fail

Żartobliwie można powiedzieć że programiści w Chinach przyczynili się do kolejnego podziału w świecie: na tych u których wszystko śmiga aż miło, i na tych, co oblizują się smakiem widząc takie screeny: excel fail

A wszystko to ponieważ przy próbie załadowania pliku z kontaktami, CPS odpowiada: Excel fail!

Temat ciekawy i intrygujący bo niby dlaczego u mnie działa, a u kolegów “z za miedzy” w SP7 już nie?
Po krótkim rozpytywaniu się tu i ówdzie, od kolegi krótkofalowca z Kanady otrzymałem taką oto odpowiedź:

Obecny CPS i Firmware ma nową funkcję o nazwie "Write Contacts". Można zaimportować plik CSV i zapisać go w obszarze pamięci, używanym wcześniej przez funkcję REC audio. Jest to całkowicie oddzielne od zwykłych "Kontaktów", których używamy do połączeń prywatnych i grupowych.
Jednak przy tworzeniu tej nowej funkcji, wykorzystywany był Excel/VBA*. Prawdopodobnie, aby sprawdzić / wyczyścić zaimportowany plik CSV. 
Nie ma większego znaczenia jakim programem utworzymy plik z kontaktami (.cvs). Funkcja importu "Write Contacts" najpierw próbuje uzyskać dostęp do Excel/VBA do pracy z importem.
Jeśli nie znajdzie programu Excel, nie powiedzie się szukanie, zgłasza komunikat "Excel fail". W moim przypadku Excel jest stary, Office 2000, więc otrzymuję komunikat "Member not Found", co oznacza, że ​​program próbował czegoś z Excelem, ale nic nie zadziałało.
Rozwiązaniem jest, aby programiści TYT zapewnili funkcję importu "Write Contacts" bez użycia Excela...

Zatem, nie pozostaje nam nic innego jak czekać nowej wersji CPS-a i liczyć na to, że będzie tylko lepiej 😀 . Oczekiwanie może umilić nam ta pioseneczka:

pozdrawiam

Paweł SQ9PG


* Visual Basic for Applications (VBA) – język programowania oparty na Visual Basicu (VB) zaimplementowany w aplikacjach pakietu Microsoft Office oraz kilku innych, jak na przykład AutoCAD i WordPerfect.

foto: pixabay.com

One Comment

 1. Dziś stała się ciekawa rzecz.
  Radio: MD-9600, laptop DELL Windows XP 32.
  Problem: Excell Fail podczas próby importu bazy danych kontaktów z całego świata. Zastosowane leczenie: liczne próby wgrania za pomocą komputera z Excellem, bez Excella, z Open Officem. Cały czas: Excell Fail.
  Do dzisiaj.
  Podszedłem do radia z komputerem z Windows 7 64 bity.
  1. Ze strony AmateurRadio.digital zassałem aktualną bazę kontaktów z całego świata tj. ponad 91.000. W opcjach zaznaczyłem Include header i wersja Alternate.
  2. Bardzo ważne! Wcześniej nie zgrałem Codepluga z radia, w ogóle nie połączyłem się z radiem programowo, tylko kablem. Wprowadziło to pewien element stresu.
  3. Potem standardowa procedura wgrywania bazy .csv i ku mojemu zdziwieniu sukces, ale mały. Baza się wgrała ale radio zostało wyczyszczone z kontaktów, RX grup, czego więcej – nie sprawdzałem bo mi ciśnienie skoczyło.
  Na całe szczęście dzień wcześniej, podczas poprzednich prób zgrałem wszystko z radia.
  Wgrałem więc zachowanego codepluga, wskazałem w menu żeby czytało z csv i VOILA !!! Wszystko śmiga aż miło.
  Czy to windows 7, czy wgrywanie “na ostro” bez wcześniejszego łączenia się radiem, bez READ – nie wiem. Spróbuj iść moim śladem. Może Excell Fail to już historia.
  73 Krzysiek SQ7FSO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *